Mikroorganizmi kao bioindikatori i aktivni činioci u oblasti zaštite vodenih ekosistema
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Nezavisni Univerzitet, Banja Luka

Nezavisni Univerzitet Banja Luka Druga godina : Ekologija
SEMINARSKI RAD
EKOLOGIJA MIKROORGANIZAMA
Tema:
MIKROORGANIZMI KAO BIOINDIKATORI I AKTIVNI CINIOCI U OBLASTI ZASTITE VODENIH EKOSISTEMA
Broj Indexa: EK-06/08 God: 2009/2010
SADRZAJ
1.0 UVOD.........................................................................................................................3
2.0 STETNE MATERIJE I ZAGADJENJE VODA..................................................4
3.0 VRSTE BAKTERIJA U ZAGADJENIM VODAMA.........................................5
4.0 AEROBNI I ANAEROBNI MIKROORGANIZMI...........................................6
5.0 RASTVORENI GASOVI.........................................................................................7
6.0 VRSTE PRECISCAVANJA I ELEMENTI ZAGADJENJA..............................7
7.0 ZAKLJUCAK..............................................................................................................9
8.0 LITERATURA..........................................................................................................10
1.0 UVOD
Mikroorganizmi obuhvataju veliku grupu sitnih i većinom ljudskom oku nevidljivih organizama. Za njihovo proučavanje neophodno je koristiti mikroskop. Velika većina mikroorganizama spada u protiste, tj. one mikroorganizme koji se sastoje od samo jedne celije. Danas postoji podela po kojoj se u mikroorganizme ubrajaju i neki tkivni organizmi kod kojih su ćelije već grupisane u tkiva.
Prema potrebama za vodom većina su stenovalentni, odnosno za njihov normalan život i funkciju neophodna je voda. Najbolji primer su alge koje ili naseljavaju vodu (bilo slatku ili slanu) ili vlažna staništa. Izuzetak su spore algi preko kojih se neke razmnožavaju ili alge koje se u nepovoljnom periodu života (npr. suši) ucahure i u tim oblicima mogu bez vode mjesecima, pa i godinama. Kod bakterija postoje vrste koje su otporne na sušu (iz rodova Mycobacterium, Cornyebacterium) ali većina zahtijeva vlagu. Isti je slučaj i sa gljivama. Dok opet, s druge strane mnogi lisajevi, koji su simbioza gljive i alge, podnose nedostatak vode duži vremenski period.
Vrste mikroorganizama
2.0 STETNE MATERIJE I ZAGADJENJE VODA
Zagađene vode su mješavina tečne i čvrste faze. Količina tečnog fluida, kod fekalnih voda zavisi od količine upotrebljive vode, odnosno specifične potrošnje vode.
Čvrstih materija, s obzirom na uslove prijemnih uređaja (sifoni, rešetke i sl.), ima malo, obično 0,1% po težini, ali one predstavljaju osnovni problem u održavanju kanalizacione mreže i prečišćavanju zagađenih voda.
Čvrste materije
Količina čvrstih materija (organskih i mineralnih) u zagađenoj vodi određuje njen kvalitet. Nestabilne zagađene vode su one koje sadrže veliku količinu čvrstih materija, naročito organskog porijekla, dok zagađena voda sa malo čvrstih materija može da se okarakteriše kao stabilna.
Razlikujemo:

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!